Szybkość ładowania strony

Google chce wprowadzić do mobilnych wyników wyszukiwania oznaczenie, które będzie pokazywać (jeszcze przed wejściem na stronę) komunikat o szybkości ładowania witryny. Oznaczenie czerwone będzie wskazywać na powolne ładowanie strony. Oznaczenie żółte – ładowanie zajmujące średnią ilość czasu. Oznaczenie zielone będzie wskazywać na bardzo dobrą szybkość ładowania strony. Oczywiście ma to na celu promocję witryn, które są zbudowane poprawnie i przyjazne dla użytkownika (w końcu czas ładowania strony ma duże przełożenie na komfort zapoznawania się z portalem) kosztem tych, które mają braki.

Google przygotowało specjalne narzędzie, które pozwala na ocenienie szybkości ładowania strony na urządzeniach mobilnych oraz komputerach stacjonarnych. Wystarczy wejść na: https://pagespeed.web.dev/ i wpisać adres swojej domeny. Po kilku sekundach analizy narzędzie sprawdzi, jakie braki ma strona i przyzna jej odpowiedni kolor (w skali od 0 do 100) wskaźnika ładowania szybkości. W przypadku, gdy strona nie jest responsywna, wynik dla urządzeń mobilnych będzie pominięty.

Narzędzie jest bardzo pomocne – podpowiada, co należy poprawić, aby strona ładowała się szybciej. Czasami zmiana rozdzielczości grafiki, kompresja danych, blokowanie renderowania lub wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki potrafią z pułapu czerwonego (bardzo wolne ładowanie) wywindować portal na zielone pola wskaźników.

Czy i kiedy Google będzie brało pod uwagę wskaźniki szybkości dowiemy się niebawem. Już otrzymaliśmy ostrzeżenie, aby wziąć się za poprawki na stronach związane z typowym usability. Nie da się ukryć, że przeciętny internauta zwraca uwagę na szybkość ładowania strony oraz na wygodę przeglądania. Warto więc sprawdzić, czy portal ładuje się dostatecznie szybko i czy jest przyjazny dla użytkownika.


Jesteś zainteresowany pozycjonowaniem strony lub sklepu ?

Zapytaj o ofertę   

Napisz: biuro@bbsoft.pl   lub zadzwoń: 71-355-71-51
Wykonamy za darmo analizę strony i przedstawimy szczegółową ofertę.