Domeny internetowe

Co to jest domena internetowa?

Domena internetowa to unikalny, niepowtarzalny adres w Internecie. Podobnie jak w „realu” nie ma dwóch takich samych adresów, tak nie ma ich w sieci. Pod tym adresem (domeną) można znaleźć nie tylko stronę internetową, ale także uzyskać dostęp do innych usług np. poczty e-mail.

Domena składa się z nazwy i rozszerzenia (końcówki). W przypadku domeny „bbsoft.pl” nazwą będzie „bbsoft”, a rozszerzeniem „.pl”. Takie nazwy są łatwe do zapamiętania i wpisania, dlatego też są używane przez użytkowników Internetu zamiast adresów IP (czyli ciągów numerycznych), w których łatwo o pomyłkę.

W domenie można utworzyć także subdomenę. Przed nazwą domeny pojawi się wtedy nazwa subdomeny. Adres strony na subdomenie może wyglądać np. tak: „domeny.bbsoft.pl”. Na subdomenie można zamieścić zupełnie inną stronę, niż na domenie. Co więcej, może ona należeć do innego właściciela, chociaż czasem bywa to problematyczne.

Jak wybrać nazwę domeny?

Wybierając nazwę domeny możesz kierować się np. nazwą swojej firmy, rodzajem działalności, którą chcesz prowadzić wykorzystując daną domenę lub też nazwą produktów. Nie sugeruj się nazwami innych firm, nie próbuj ich naśladować, buduj swoją tożsamość w sieci. Pamiętaj, że chcąc odebrać klientów konkurencji, możesz swoich przekierować do niej. Dlatego pracuj nad własną marką w Internecie. Wybierając nazwę domeny zastanów się czy użytkownik ją zapamięta, czy nie pomyli z inną domeną, czy nie popełni błędów w pisowni (czasem dane słowo można zapisać w różny sposób, inaczej je zrozumieć, jeśli jest obcojęzyczne lub jeśli stanowi wyraz wymyślony przez Ciebie).

Warto wiedzieć, że posiadanie jednej domeny nie oznacza, że musisz mieć tylko jedną stronę internetową. Wręcz przeciwnie – możesz ich stworzyć wiele na subdomenach. 


Jakie są rodzaje domen?

W zależności od tego, na jakim rynku chcesz prowadzić działalność przy pomocy strony internetowej, warto odpowiednio dobrać rozszerzenie. Masz do wyboru:

  • polskie domeny krajowe – zakończone .pl – polecane szczególnie firmom prowadzącym działalność na terenie kraju;
  • domeny regionalne – to też domeny polskie, ale „wzbogacone” o dany region lub miasto np. wroclaw.pl, warszawa.pl; warto się nad nimi zastanowić, jeśli działasz lokalnie;
  • domeny zagraniczne narodowe – z końcówką np. .it, .ru, .at, .de – to propozycja adresowana zwłaszcza do firm prowadzącym działalność na terenie danego kraju; niektóre zagraniczne domeny narodowe posiadają jednak ograniczenia lub odmienne od polskich warunki rejestracji;
  • domeny europejskie – z rozszerzeniem .eu – polecane w szczególności firmom działających na rynkach europejskich;
  • domeny globalne – zakończone np. .com, .net – dla firm działających globalnie; niektóre domeny globalne posiadają ograniczenia lub odmienne warunki rejestracji np. domena .pro dedykowana jest zawodom licencjonowanym;
  • nowe domeny globalne – zakończone np. .shop, .tech, .bike, .art – to także domeny globalne, ale branżowe; warto o nich pomyśleć chcąc zaakcentować swój udział na danym rynku, gdy planujesz lub prowadzisz działalność w kilku krajach lub po prostu nie znalazłeś odpowiedniej domeny z krajowym rozszerzeniem;
  • domeny IDN – to domeny zawierające znaki diakrytyczne (ą, ę, ź, ć, itd.) – pozwalają na dokładne odzwierciedlenie nazwy firmy lub działalności np. żółtybar.pl, ale musisz wiedzieć, że mają też swoje minusy. Po pierwsze – ludzie przyzwyczaili się do nieużywania polskich liter wpisując adresy stron internetowych oraz adresy e-mail (jeśli ktoś będzie miał taką domenę lecz pisaną bez znaków diakrytycznych, zapewne część Twoich klientów trafi do niego), po drugie – niektóre serwery pocztowe „gubią się” przy znakach narodowych.

Na jaki czas wykupuje się domenę?

Domeny podlegają domyślnie rocznym opłatom abonamentowym, płatnym z góry. Zwykle przy rejestrowanej domenie pojawi się także możliwość wyboru dłuższych okresów.  Po dokonaniu płatności, zostaniesz abonentem domeny na opłacony czas.


Jesteś zainteresowany pozycjonowaniem strony lub sklepu ?

Zapytaj o ofertę   

Napisz: biuro@bbsoft.pl   lub zadzwoń: 71-355-71-51
Wykonamy za darmo analizę strony i przedstawimy szczegółową ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *