WordPress 6.3 – nowe funkcje i korzyści

WordPress 6.3: Nowe funkcje i korzyści

WordPress to najpopularniejsza platforma do tworzenia i zarządzania witrynami internetowymi na świecie. Według danych z lipca 2023 r., WordPress obsługuje ponad 43% wszystkich witryn internetowych1. WordPress jest znany ze swojej łatwości obsługi, wszechstronności i wydajności. Co kilka miesięcy WordPress wydaje nową wersję, która wprowadza nowe funkcje, poprawki błędów i ulepszenia bezpieczeństwa. W tym artykule przyjrzymy się najnowszej wersji WordPressa 6.3, która została wydana 8 sierpnia 2023 r.2 Dowiemy się, co nowego w tej wersji i jakie daje to korzyści użytkownikowi.

Nowe funkcje WordPressa 6.3

WordPress 6.3 jest ostatnim głównym wydaniem drugiej fazy rozwoju WordPressa, która skupia się głównie na edytorze witryny (Site Editor), umożliwiającym tworzenie witryn internetowych, projektowanie atrakcyjnych układów i zarządzanie treścią bez przełączania się między wieloma obszarami konfiguracji lub edycji kodu. WordPress 6.3 zawiera wiele aktualizacji obejmujących wszystkie obszary platformy, podkreślając doświadczenie edycji i poprawiając użyteczność. To wydanie zawiera ponad 500 nowych funkcji i ulepszeń oraz ponad 400 poprawek błędów. Oto niektóre z najważniejszych nowości:

Wydajność

Po niesamowitych poprawach wydajności wprowadzonych w WordPressie 6.2, to wydanie zawiera ponad 170 aktualizacji związanych z wydajnością, w tym dodanie wsparcia dla defer i async w API WP Scripts oraz fetchpriority dla obrazów. Optymalizacje zostały wprowadzone do rozwiązywania szablonów bloków, leniwego ładowania obrazów i ładowarki emoji, które wszystkie korzystają z wydajności LCP (Largest Contentful Paint). Poprawiono również wsparcie dla wersji PHP 8.0, 8.1 i 8.22.

Edytor witryny

Edytor witryny rozszerza się o nawigację i edycję stron, stylów, szablonów i treści. Zjednoczone doświadczenie edycji witryny będzie obejmowało tryb bez rozproszeń, ulepszoną nawigację i poprawione ładowania. Dodatkowo można używać edytora witryny do podglądu motywu blokowego i dostosowania swojej witryny przed aktywacją nowego motywu. To wydanie zawiera również rewizje stylów, dzięki czemu można przełączać się między i podglądać różne zapisane style. Dopełniając zmiany, WordPress 6.3 wprowadza nową Paletę poleceń (Command Palette), umożliwiającą użytkownikom szybkie przełączanie się między kontekstami i wykonywanie działań w różnych sekcjach doświadczenia edycji witryny.

Bloki

W tym wydaniu debiutują nowe bloki dla szczegółów i przypisów dolnych, a także aktualizacje dla lepszego obsługiwania proporcji obrazów i poprawionych stanów awaryjnych. Blok szczegółów pozwala tworzyć rozwijane sekcje z dodatkowymi informacjami, a blok przypisów dolnych umożliwia dodawanie odnośników do źródeł lub uwag na dole strony. Blok obrazu został ulepszony, aby zachowywać proporcje obrazu podczas zmiany szerokości, a bloki, które nie mogą być wyrenderowane, będą pokazywać przyjazny komunikat zamiast białego ekranu.

Korzyści z WordPressa 6.3

WordPress 6.3 oferuje wiele korzyści dla użytkowników, zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych. Oto niektóre z nich:
Lepsza wydajność: WordPress 6.3 jest szybszy i bardziej responsywny niż poprzednie wersje, dzięki czemu witryny ładują się szybciej i zapewniają lepsze doświadczenie użytkownikom i wyszukiwarkom. WordPress 6.3 jest również kompatybilny z najnowszymi wersjami PHP, co oznacza większą stabilność i bezpieczeństwo. Większa elastyczność: WordPress 6.3 umożliwia tworzenie i dostosowywanie witryn internetowych za pomocą edytora witryny, który integruje wszystkie aspekty projektowania i zarządzania treścią w jednym miejscu. Użytkownicy mogą wybierać spośród wielu motywów blokowych, które są łatwe w użyciu i personalizacji. Użytkownicy mogą również przełączać się między różnymi stylami i podglądać efekt przed zapisaniem zmian. Więcej możliwości: WordPress 6.3 wprowadza nowe bloki, które rozszerzają zakres funkcji i formatowania dostępnych dla użytkowników. Użytkownicy mogą tworzyć bardziej interaktywne i bogate w treść strony za pomocą bloków szczegółów i przypisów dolnych. Użytkownicy mogą również łatwiej manipulować obrazami za pomocą bloku obrazu, który zachowuje proporcje obrazu i zapobiega rozciąganiu lub zniekształcaniu.

Podsumowanie

WordPress 6.3 jest najnowszym wydaniem popularnej platformy do tworzenia i zarządzania witrynami internetowymi. To wydanie zawiera wiele nowych funkcji i ulepszeń, które mają na celu poprawić wydajność, elastyczność i możliwości WordPressa. Użytkownicy mogą korzystać z edytora witryny, aby tworzyć i dostosowywać swoje witryny w jednym miejscu, bez konieczności edycji kodu lub przełączania się między wieloma obszarami konfiguracji. Użytkownicy mogą również wykorzystać nowe bloki, aby tworzyć bardziej interaktywne i bogate w treść strony. WordPress 6.3 jest dostępny do pobrania i testowania od 28 czerwca 2023 r.2, a oficjalna premiera jest zaplanowana była na 8 sierpnia 2023 r. Zachęcamy wszystkich użytkowników WordPressa do sprawdzenia nowej wersji i podzielenia się swoimi opiniami.